golge

LARAVEL NEDİR?

Laravel, php dili ile yazılmış mvc (model-view-controller) yapıda web uygulamarı geliştirme çatısıdır.


Laravel çatısı altında, bağımlılık yönetimi için composer kullanılmaktadır. Klasör yapısı olarak Laravel 5 versionundan itibaren PSR-4 kodlama yapısına geçmiştir.


Laravel composer desteği ve söz diziminin kolay anlaşılır yapısı ile birçok geliştiricinin tercih etmiş olduğu geliştirme çatısıdır. Zaten resmi sitesine girdiğinizde bayağıdır “The PHP Framework For Web Artisans” (Web Sanatçılarının PHP Framework’ü) yazısıyla karşılaşıyoruz. Bence bu sözün de hakkını veriyor.


Taylor Otwell tarafından geliştirilmektedir. Fakat Taylor Otwell’in profesyonel tutumu bazı geliştiricileri laravel kullanmaktan uzaklaştırmıştır. Laravel’i geliştirmeyi ego tatmini olarak gördüğü düşünülüyor. Ayrıca projesinden dolayı oldukça ünlenmiş durumda. Şu sıralar bu ününü laravel spark ile paraya dönüştürmek istiyor. Bunu da şahsen doğal buluyorum.


Sonuç olarak laravel hemen hemen her web projesinde esnekliği ile verimli bir framework. Ayrıca küçük kardeşi lumen de laravelin ağırlığından sizi kurtarabilir. İncelemenizi tavsiye ederim.


Kaynak: emircanok.com.tr


Laravel konusunda şu sitede daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz: Laravel Framework nedir ve özellikleri nelerdir