golge


Yazılımda kendimi geliştirmek istiyorum ama nasıl? diye soran bir kişiye Daron Yöndem'in Cevabı.


Hayatınızda her gün muhakkak gördüğünüz, sizi olumlu ya da olumsuz olarak etkileyen bir tasarım ürünü var. Bu öyle bir tasarım ürünü ki eğer bilgisayarla yazı yazıyorsanız onu kullanarak aslında siz de bir tasarım yapıyorsunuz. Seçeceğiniz tipe göre sizi vezir de edebilir (Helvetica), rezil de (Comic Sans). Yazı, iletişimin temeli ve yazı tipleri bunu doğrudan etkiliyor. Hepimiz yazdığımıza göre en azından yazı tipini doğru seçerek tasarıma bir adım atabiliriz. Peki ya sizin yazı tipiniz ne? Barış Özcan'ın çekmiş olduğu bu videoyu özellikle tasarım işleriyle uğraşan kişilerin izlemesini şiddetle tavsiye ediyoruz.


Bilgisayar kasası toplamanın anlatıldığı bu videoda boş bir kasa içerisine tüm bilgisayar parçalarını teker teker anlatarak takıyor. Ram, Hard disk, İşlemci, Ekran kartı, Fan gibi tüm parçaların montajını gerçekleştiriyor. Bilgisayar kasası toplama işlemini daha önce yapmamış yada unutmuş olanların mutlaka izlemesi gereken bir video. Bilgisayar Öğretmenleri için de Bilişim Teknolojilerinin Temelleri ve Sistem Bakım ve Onarım dersinde izletilebilecek türden bilgilendirici bir videodur.

Not almak için ne kullanırsınız? Cep telefonu, ses kayıt cihazı, bilgisayar? Bugüne kadar pek çok not alma cihazı ve yazılımı denedikten sonra nihayet en iyi teknolojiyi buldum: kalem ve kağıt.

İnsan beyni hızında bilgisayarlar, nesnelerin interneti, sanal gerçeklik, yapay zeka, 3 boyutlu yazıcılar gibi teknolojik gelişmeler 2025'te hayatımızın bir parçası olacak. Barış Özcan'ın hazırlamış olduğu bu video'da 10 yıl sonra gerçekleşmesi muhtemel olacak gelişmelerden bahsediliyor.

Hangi programlama dilini öğrenmeli? C# mı, Visual Basic mi, Delphi mi, .NET mi, Php mi... En çok sorulan sorulardan biri. Daron Yöndem bakın bunu nasıl cevaplamış.

Bir önceki videosunda anlatmaya çalıştığı ama tam açıklık getiremediği konuya yeni bir video ile açıklık getirmeye çalışmış Daron Yöndem.