golge

SEO NEDİR? Ekim 2015

SEO'yu (Search Engine Optimization), hiç bilmeyenler için en kısa ve en anlaşılır yönüyle şu şekilde tanımlayabiliriz: SEO, Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkma çalışmalarıdır.

Aslına bakarsanız SEO (diğer bir adıyla Arama Motoru Optimizasyonu)sadece google için değil diğer tüm arama motorları için kullanılan bir kavramdır ancak günümüzde Google bu işi neredeyse tekeline aldığı için bu kavram sanki sadece google'a yönelik yapılan çalışmalarmış gibi görünmektedir.


SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu , bir web sitesi halinde arama motoru dostu unsurlarını dâhil ederek arama motoru sonuç sayfalarının (SERPs) üzerinden web sitesi görünürlüğünü iyileştirme işlemidir. Yahoo, Google ve Bing gibi tüm büyük arama motorları videolar veya yerel listeleri gibi web sayfaları ve diğer içerik gösterilen, arama motoru kullanıcılarına en alakalı ne düşündüğü ile ilgili ve dayalı sıralama yapar.Birincil arama sonuçları ve popülerliğin arttırılması olarak da geniş anlamda bilinmektedir. Seo hizmetleri reklam alan ya da almayan sitelerde de var olabilir. Bu şekilde daha doğal ve çeşitliliği daha fazla bir hizmet de sunulabilmektedir.


SEO bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının sürekli artışından ve site hakkında yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların çokluğu ve sayısı arttıkça popülerliği daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır. Bir sitenin popülaritesi yayınlandığı andan itibaren dikkate alınarak, gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır. Seo hizmetleri sıralama konuları ve eksiklikleri için çeşitli çözümler sunar. Hedeflerinize bağlı olarak ve bir ihtiyacı ya da aşağıdaki hizmetleri almak web siteniz için doğru olmaktadır. Web sitesinin arama motorları arasındaki sıralamalarını iyileştirmeye de SEO hizmetlerinin çok yardımı olmaktadır. Bu hizmetler ancak sayfa optimizasyonu için bağlantı kurma, arama motoru dostu olma, web sitesi tasarımı, geliştirme ve arama motoru dostu içerik hizmetleri yazmayı da içermektedir. Aslında Seo hizmetleri tüm bunlarla da sınırlı değildir.


Sitenin forumlarda, sosyal medyalarda ve imleme sitelerinde Seo hizmetlerine katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması tamamen kullanıcıdan kaynaklı olduğu izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya odaklı ve gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu düşüncesi oluşturulmalıdır. Orijinalliği korumanın temellerini oluşturan bu en önemli özellik çok çeşitliliktir. Tek bir elden yürütülen bu çalışmalar sayesinde bu yüzden çok yapay görünmemektedir. SEO hizmetini sunan kişi ya da firmalar bu alanda yaptıkları çalışmalar ile sizlere referans olabilecek veriler de göstermekte ve bu verilere sistem üstünde nasıl ulaşılacağını ve kullanılacağını da belirtmektedirler.