golge

2014'ün getirdikleri Mayıs 2014

Sanal Gerçeklik, esnek ekranlar, 8K kameralar... Bu yıl teknolojik yeniliklerle dolup taşıyor. Bilgisayarlar ve ağlar daha hızlı daha güvenli, daha iyi olacak.


PC: Teknik Yenilikler 2014'te güçlü ve tutumlu işlemciler getirecek. Daha dayanıklı SSD'ler büyük sabit disklerve yeni bellek de PC Platformunu optimize edecek.


MOBİL: Tabletler yeni bir yonga nesli sayesinde şarja daha az takılacak. Akıllı telefonlar da her renk ve forma bükülebilir OLDE'lere ve Retina çözünürlüklü ekranlara sahip olacaklar.


EĞLENCE: Bilgisayarlarınızı giyiyor musunuz? Giderek artan sayıda gözlük, kol saati ve yüzük 2014 yılında yongalarla ve uygulamalarla donatılacak. Oyuncular ise tekrar kendilerini sanal gerçeklikte bulacaklar. Bunun bir nedeni de yeni gözlükler.


PC: Verim ve Güç

Yeni Üst Düzey PC'ler Teknik Yenilikler 2014'te güçlü ve tutumlu işlemciler getirecek. Daha dayanıklı SSD'ler büyük sabit disklerve yeni bellek de PC Platformunu optimize edecek.


ki büyük CPU üreticisi de daha hızlı işlem yapan ama daha az güç tüketen işlemciler çıkarıyor. AMD bu yönde ilk adımı attı bile.Tasarruflu ARM A57 mimarisi üzerine kurulu yeni Opteron işlemcileri olan Kaveri nesli CPU'lar 2014'ten itibaren PC'lerde ve dizüstülerde kullanılacak ve döngü başına %30 daha fazla performans sunacak. Intel ise Haswell ve SATA Express'li 9 serisi yongasetiyle sahneye çıkıyor. Bu sabit disk arabirimi mevcut SATA 6G'den üç kat daha fazla, yani 2 gbps veri hızına izin veriyor. Bu da en hızlı SSD'leri bile destekliyor. 2014'te aynı zamanda Turbo USB 3.1 için ilk denetleyiciler de çıkaracak.


Küçük transistörlü Broadwell nesli bu yılın ikinci yarısında boy gösterecek. Üretimde 22 nanometreden 14 nanometreye geçiliyor.Intel'e göre bu, güç tüketimini %30 düşürecek fakat performans aynı kalacak. Böylece dizüstü bilgisayarlarda 15 saat pil ömrü normal hale gelecek.


MOBIL: Dinamik ve Esnek

Daha fazla güç, daha fazla pil ömrü Tabletler yeni bir yonga nesli sayesinde şarja daha az takılacak. Akıllı telefonlar da her renk ve formda bükülebilir OLED'lere ve Retina çözünürlüklü ekranlara sahip olacaklar.


İngiliz ARM firması dünyadaki tüm mobil yongaların %95'inden fazlasının planlarını hazırlıyor. Tabletlerin ne kadar hızlı ve tutumlu olacağını belirleyen de bu. 2014'te çıkan Cortex A53 ve A57 sayesinde 64 bit'i destekleyen yeni ARMv8 komut kümseiyle tanıştık. ARM prototipleri sene başında hazırlamayı planlıyor.A53 ve A57 tek bir yonga üstünde yer alacak, zayıf olan A53 rutin işlemlerde düşük güç tüketimini sağlarken gerektiğinde güçlü ve hızlı A57 devreye girecek.İki yonga da mevcut A15/A7 neslinden (örneğin Galaxy S4'te yer alan işlemcilerden) daha verimli çalışıyor. ARM performansta %30'a varan artış bekliyor.


Eğimli akıllı telefonlar

Samsung'un 5.7 inçlik Galaxy Round ve LG'nin 6 inçlik Flex G (resimdeki) modelleri bu yıl piyasaya çıkan kavisli OLDE ekrana sahip iki telefon. Bu eğilim piyasada tutulursa diğer üreticiler de kervana katılacak. Apple daha şimdiden böyle bir patent aldı bile. Eğimli şekil LG'nin ürettiği eğimli batarya gibi başka gelişmeleride beaberinde getiriyor.Corning'in ürettiği, çizilmeyi önleyen Gorilla Glass'ın yerini ise çok ince ve son derece esnek olan Willow Glass almış.


Aşırı çözünürlüklü cep telefonları

Ultra yüksek çözünürlüklü ekranlar tabletler arasında popüler olsa da akıllı telefonlar 1.200 x 1.980 çözünürlüğün ve yaklaşık 450 ppi piksel yoğunluğunun ötesine geçemedi. 2014'te LG'nin QHD ekranı böylesi yoğunlukları akıllı telefonlarda da popülerleştirecek. LG'nin ekranı 538 ppi'da 1.440 x 2.560 çözünürlük sunuyor. Kalibrasyon uzmanı DisplayMate'te çalışan DR. Raymond Soneira gibi uzmanlar ise bu kadar yüksek piksel yoğunluğu konusunda kararsız. Artan çözünürlük videolarda ve fotoğraflarda avantaj sağlamazken metinlerin ve grafiklerin daha iyi görünmesine yol açıyor.


EĞLENCE: Üstünüzdeki bilgisayar

Veri gözlükleriyle seyahat

2014'te herkes veri gözlüklerine ihtiyacı olup olmadığına karar verecek. Google Glass seri üretime geçecek ve kendi mağazasına sahip olacak. Bir dizi sesli komut("Müzik çal" dan tutunda "bana bir taksi çağır"a kadar) bu gözlüklerin veri görüntüleme dışındaki becerilerini ortaya koyuyor. Diğer üreticiler Google'ınkinden daha farklı bir şey sunuyor: Örneğin Avegant'ın Virtual Retinal Display'i iki milyon mikro aynadan oluşan bir panelin içeriğini gözün retinasına yansıtıyor. Bu da üç metreden izlenen 80 inçlikl bir TV ile aynı etkiyi oluşturuyor.


Parmağınızdaki akıllı saat

Bundan 30 yıl önce hesap makineli saat takmak gibi kısa ömürlü bir moda vardı. Günümüzde Samsung gibi BT üreticileri akıllı saatler üreterek tekrar bu modayı diriltmeye çalışıyor.Fakat giyilebilir bilgisayarlar sırf gözlüklerle ya da kol saatleriyle sınırlı değil. Kickstarter ürünü Ring Clock, teknolojinin sınırlarını zorluyor. Zamanı kol saatiniz değil de parmağınızdaki yüzük, toplam 144 adet LED ile gösteriyor. Bu yüzden sıkça kablosuz şarj edilmesi gerekiyor. 2014'te bu yüzükleri 200 dolara satın alabileceksiniz.Kaliteli 3B Yazıcılar

Birleştirmeli Yığma ile Modelleme (FDM) yöntemiyle çalışan makul fiyatlı 3B modeller orta kalitede baskı yapabiliyor. FM'de plastik ısıtılıyor ve maksimum 100 mikrometrelik katmanlar oluşturacak biçimde püskürtülüyor. Daha kaliteli yöntemlere ait önemli patentler Şubat 2014'te sona eriyor. Bu tarihten sonra Formlabs firması stereolitografi yöntemini kullanan Form1'i(yandaki resim) gayet makul fiyatla saymaya başlayacak. Bu işlemde nesne bir lazer yardımıyla 25 mikrometrelik katmanlar halinde sertleştiriliyor. Kullanılan malzeme plastiğin yanı sıra metal ve seramik tozu.